Když se den a noc setkají: magie jarní rovnodennosti

Tuším, že stejně jako já i Vy již nedočkavě vyhlížíte jaro… je to tak?

 

Každá má buňka touží po sluníčku a nemůže se jeho paprsků nabažit. Po zimně cítím, jak moc je potřeba pro znovu obnovení sil.

 

Jarní rovnodennost nastává v pátek 20.3.2026 v 15:46 hodin. V tento den jsou noc a den téměř stejně dlouhé.

 

Astronomicky jde o přesný okamžik, kdy se Slunce nachází nad rovníkem Země a jeho paprsky dopadají kolmo právě na něj. Od tohoto bodu se severní polokoule začíná více naklánět ke Slunci – dny se prodlužují, světlo sílí a příroda se probouzí.

 

Rovnodennost je jedním ze dvou momentů v roce, kdy dochází k dokonalé rovnováze mezi světlem a tmou. Druhým momentem je podzimní rovnodennost.

 

Jakou v sobě nese tento den symboliku:

 

Pro starověké kultury byl tento okamžik především symbolem rovnováhy života, která na krátký okamžik nastává a my přicházíme ze tmy do světla, z klidu do aktivity. Přináší téma znovuzrození a plodnosti.

 

Po dlouhé zimě, kdy příroda odpočívala, přichází již viditelný návrat života – raší první rostliny, zvířata se probouzejí a lidé začínají opět pracovat s půdou.

 

Napříč kulturami se nese mnoho tradic a rituálů

 

A jsou to především zemědělské oslavy

 

V mnoha starověkých kulturách byla jarní rovnodennost spojena se začátkem zemědělského roku. Lidé připravovali půdu k setí, konali obřady na podporu úrody, děkovali za návrat světla.

 

Například ve starověkém Egyptě se tento čas spojoval s cyklem života a smrti a návratem úrodnosti Nilu.

 

Pracujeme se symboly života

 

Mezi tradiční symboly patří vejce – symbol nového života, zajíc – symbol plodnosti, semínka – potenciál růstu

 

Tyto symboly se později promítly i do křesťanských Velikonoc.

 

Ostara – pohanský svátek jara

 

S jarní rovnodenností je spojován také svátek Ostara, který má kořeny v germánských a novopohanských tradicích.

 

Ostara (nebo Eostre) je jméno germánské bohyně jara a úsvitu. Zmínku o ní nalezneme u anglosaského mnicha Beda Ctihodného z 8. století, který popisuje jarní měsíc zasvěcený této bohyni. Ve svém díle De temporum ratione popisuje měsíc Eosturmonath (přibližně duben), který byl podle něj pojmenován po bohyni Eostre.

 

Ovšem žádné další přímé důkazy o této bohyni neexistují a nejsou dochované ani konkrétní rituály. Historicky doložená je existence jména Eostre/Ostara (z jednoho zdroje), spojení s jarem a obnovou a pravděpodobná oslava v jarním období.

 

V dnešní době jsou oslavy Ostary inspirované přírodní symbolikou jara.

 

Spojujeme je s vajíčky jako symboly života, zdobíme je, ukládáme je na oltáře či z nich doma vyrábíme dekorace do místností. Symbolizují nové začátky.

 

 

Jak se Ostara dnes „slaví“

 

Oslavy Ostary jsou zaměřené na rovnováhu a harmonii, obnovu života, plodnost a růst.

 

Typickými prvky je zdobení vajec, rituály zasévání (symbolického i skutečného), práce se světlem (svíčky, oheň), propojení s přírodou.

 

Jak nahlížíme na jarní rovnodennost dnes?

 

Dnes již většina lidí nevnímá rovnodennost jako bod od přežití k životu, upřímně jí mnozí z nás mnohdy nevnímají jinak, než jako vymodlený čas jara a sílícího sluníčka.

 

Pojďte se v tento krásný den na sebe a na přírodu – na propojení sebe s přírodou – naladit. Zastavte se proveďte některý z rituálů, který nabízím ve článku Zde: Rituály Jarní rovnodennosti. Zkuste vnímat jaro jako začátek. Co zasadíte v mysli i na zahrádce?

Jak nahlážím na rituály já? To se dozvíte zde

A jiny nyní přišel i čas pro stanovení nových záměrů, pro vykročení do akce (s klidem), očistu – fyzickou i duševní a pobyt v přírodě, naslouchání.

 

Věřím v sílu přechodů, v oslavy svátků kola roku a změn v přírodě. A sama silně vnímám, jak tyto momenty zastavení se potřebuji. Jak potřebuji být v pomalosti a pozornosti k životu. Nechci se svým život hnát za čímkoli. Chci ho prožívat a uvědomovat si přechody, které přichází. A jarní rovnodennosti je jedním z mých velmi oblíbených.

 

Budu moc ráda, když se se mnou podělíte o Váš pohled na svátky kola roku.

 

Přeji Vám vědomý čas plný sluníčka a dobré nálady

 

S láskou

Eliška

Komentáře (0)

Zatím zde nejsou žádné komentáře. Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni.