Za života jogínky - co mě učí praxe ásán?

Vítám Vás u nového cyklu článků - Ze života jogínky

 

Budu zde sdílet... sebe... myšlenky, mou cestu jógy, praxi, postřehy. Víte, já miluji psaní a mrzí mě, že ve světě, který je zrychlený a toužící po levném dopaminu, tato činnost uvadá. 

 

Znovu se tedy k psaní vracím a věřím, že koho má oslovit, ten si jí najde. 

 

Přeji Vám příjemné čteni. 

 

Dnes začínám s tématem: 

 

Co mě praxe jógy-ásán v životě naučila? 

 

V první řadě přijímat a pozorovat své tělo. Tělo jsem velmi často brala jako něco, co mě až někdy trochu zastavuje. Co se musí pořád upravovat atd. 

Až jóga mě naučila své tělo přijímat a vnímat jinak. Vnímat ho jako domov pro mou duši o který se mám s láskou starat protože to, že ho mám a že funguje, není samozřejmé. 

 

Postupem času jsem přestávala naslouchat módním výstřelkům světa a výživovým i cvičebním trendů a naslouchala jsem, co potřebuji já. Nesu si s sebou životem pár zranění na které si musím dávat pozor a které žádají vědomou péči a respekt. 

 

Praxe mě učí, že mé tělo tu není proto, abych se dostala do pozice, ale že pozice-ásánu je tu proto, abych se dostala do svého tělo. 

 

A tak ho přijím se vším co má a co umí i s tím, co nemá a co neumí. A ano, taky se na něj někdy zlobím... ale víte co? Je to v pořádku. Je to proces, cesta. 

K sobě. Cesta, která mě učinila mnohem laskavější k sobě samé. 

 

Tělo je moudré, ono ví. 

Promlouvá a ukazuje směr.

Když zpomalím, když si sebe skutečně uvědomím, když mysl na chvíli dám stranou a když naslouchám nitru. 

A není to hned, chce to chvilku času i praxe - zastavení se. 

 

Před praxí - vědomý nádech "Já jsem" a vědomý výdech "Teď a tady". 

 

Naslouchám pocitům, emocím, impulzům, bolesti, brnění, energii, klidu i neklidu. 

O fyzicky i v duši objímám samu sebe. 

 

Praktikuji s jemností, na začátku každé praxe si uvědomím, jak se cítím a co právě nyní potřebuju. Skrze ásány vedu své tělo do klidu, do pránájámy, do pratjáhády a nakonec i do samotné meditace.

 

Někdy jdu do síly a dynamiky a někdy se nechám vést jinem a jemností. Upřímně? V sami vždy víte nejlépe, jakou praxi potřebujete. 

 

A stejně jako tělo, i mysl je podstatná. Meditace je pro me klíčová. 

 

Ahinsa a Satja jsou mými spojenci a průvodci v osobních praxích, ve studiu. 

 

A také Astéja - nakradení... nechci se totiž okrádat o čas vědomé praxe tím, že se budu s někým porovnávat, že budu chtít být někýmjiným a že budu chtít někomu dokazovat, že jsem víc a líp... 

Proč? 

 

A nechci se ani okrádat o aktivní čas v životě, který mám. 

O možnost volného pohybu do pokročilého věku. 

 

Jednou, v začátcích mé cesty jógy, mě tělo zastavilo. 

Já sama jsem k tomu přispěla... nevědomostí, necitlivostí, nepochopením. 

A dnes tomu rozumím a zpětně za to děkuji. 

 

Praktikovala jsem egem, nikoliv srdcem. Chtěla jsem být dokonalá, perfektní lektorka jógy... A tak jsem sama sobě tímto jednáním podrazila nohy. 

 

A dneska? Dneska praktikuji s ohromnou pokorou a vděkem za každý pohyb, který mé tělo zvládne. 

 

A toto vnímání a nastavení nyní předávám i Vám. 

 

Na lekcích veřejných ale také v těch, které jsou a budou součástí členské sekce na mém webu. 

 

Již nyní si můžete prožít první praxi s názvem - od ásány k meditaci a poslechnout si novou přednášku o tom, co je Sankalpa a proč je pro praxi jógy - pro vědomou cestu jógou ale i životem, tolik důležitá. 

 

Přeji Vám praxi prostoupenou jemností a pravdou.

 

S láskou 

Eliška 

Komentáře (0)

Zatím zde nejsou žádné komentáře. Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni.