Zimní slunovrat díl první - historie, tradice a rituály

Zimní slunovrat  - naděje a nové začátky

 

Zimní slunovrat, který se vyskytuje obvykle kolem 21. nebo 22. prosince na severní polokouli, je okamžik, kdy Slunce dosahuje své nejnižší pozice na obloze a den je nejkratší v roce. Tento den je symbolickým bodem, po kterém začíná denní světlo opět pomalu narůstat a noci se začínají zkracovat. V mnoha kulturách byl Zimní slunovrat považován za důležitý moment v roce, protože signalizoval přechod k delším dnům a větší síle Slunce.

 

Historie Zimního slunovratu

 

Zimní slunovrat byl důležitým astronomickým jevem pro starověké civilizace, které byly silně závislé na pozorování přírody a cyklů Slunce. Před moderními technologiemi měly tyto události velký význam pro zemědělství, náboženství a kulturu.

 

Pojďme se společně podívat na to, jak některé z nejstarších kultur Slunovrat slavili:

 

 

- Egypťané: Pro starověké Egypťany byl Zimní slunovrat spojený s uctíváním boha Slunce Ra. Věděli, že Slunce se znovu "narodí" a začne se vracet, což symbolizovalo obnovení života.

 

- Keltové: Keltské kmeny v Evropě slavily Zimní slunovrat jako svátek slunce, který nazývaly "Yule". Bylo to období, kdy Slunce znovu začíná růst, což pro ně bylo spojeno s novými začátky a obnovou přírody.

 

- Římané: Římané slávili "Saturnálie", svátek, který se konal kolem Zimního slunovratu a byl zasvěcen bohu Saturnovi. Byl to čas hojnosti, obdarovávání, tance a veselí.

 

- Původní američtí obyvatelé: Mnohé původní kultury v Americe, jako například u indiánských kmenů, měly své vlastní rituály spojené s tímto jevem, které měly za cíl uctít a vděčit se za Slunce a přírodní cykly.

 

Tradice a rituály

 

Zimní slunovrat byl často spojen s oslavami obnovy, naděje a oslavou zrození slunce.

 

Jak mohli vypadat tradiční Slunovratové rituály:

 

1. Oslavy a festivaly:

 

   - Yule: Všeobecně se slaví v severských a keltských tradicích jako svátek spojený s oslavou Slunce a návratem světla. Je u nás asi nejznámějším. Tradičním symbolem je "Yule log" (yulecký kmen), který se vkládal do ohně a jeho popel byl považován za požehnání pro rodinu.

 

   - Saturnálie: Ve starověkém Římě probíhaly Saturnálie jako čas radosti, obdarovávání a změny společenských rolí, kde otroci a pánové si své role vyměňovali.

  

2. Vánoce: Ačkoliv vánoční svátky mají křesťanský původ, mnoho zvyků a rituálů, jako je výzdoba stromků, dávání dárků nebo oslava rodinné pohody, mají kořeny právě v pohanských oslavách Zimního slunovratu, které byly později přetvořeny do křesťanských tradic.

  

3. Přírodní rituály: V některých kulturách se na Zimní slunovrat konaly rituály, které měly posílit sílu Slunce. Lidé například zapalovali ohně, zpívali, tancovali nebo prováděli rituály, které měly přivolat teplo a plodnost.

 

4. Obřady světla: Oheň, svíčky a lucerny jsou tradičními symboly slunovratu. Lidé se shromažďovali kolem ohňů, zpívali, tleskali nebo meditovali o síle světla a naděje. Mnozí věřili, že čím více světla vyzařují, tím rychleji Slunce opět sílí.

 

Pověsti a symbolika

 

Zimní slunovrat je spojen s mnoha mýty a pověstmi v různých kulturách.

 

- Opona světa: V keltské a germánské mytologii se Zimní slunovrat považoval za okamžik, kdy Slunce "umírá" a je znovu zrozeno. V severských mýtech například existuje příběh o slunečním bohu Baldrovi, který byl zabit, ale jeho smrt znamenala nový cyklus zrození a obnovy.

 

- Krvavý měsíc: V některých indiánských tradicích je Zimní slunovrat považován za čas, kdy jsou duchové a zvířata v nebi a zemi propojeni. V tento čas se uskutečňují rituály, které mají zaručit úspěšný lov a plodnost v následujícím roce.

 

- Zrození Slunce: V mnoha kulturách je Zimní slunovrat vnímán jako "zrození Slunce" nebo "návrat světla", což symbolizuje naději a nový začátek. V některých kulturách, jako například u starých Mayů, byl tento den spojen s duchovními oslavami.

 

Moderní oslavy Zimního slunovratu

 

V současnosti se Zimní slunovrat slaví různými způsoby, ať už jde o meditace, přírodní obřady, nebo kulturní akce zaměřené na obnovu a naději. V některých skupinách, jako jsou přírodní náboženské komunity (Wicca, neopohanství), se slunovrat stále slaví jako duchovní svátek, který zahrnuje rituály spojené s uctíváním přírody a obnovou rovnováhy v životě.

 

V příštím díle si rozebereme svátek Yule 

Děkuji za Vaši pozornost a přeji Vám krásný den  

Eliška